The Center for Language and Speech Processing




About CLSP
About CLSP
Upcoming Seminar


August 8th
12:00AM
CSEB Room B17
" "

More information »

Workshops

JHU Summer School on Human Language Technology

All lectures will be held in the Computational Science and Engineering Building, room B17. All labs will be held in Shaffer Hall, room 100/101.

The morning lectures are open to the public. We request that you inform us at least one day in advance if you plan to attend.

Participation in the afternoon laboratories may be limited by the number of available workstations, and attendance is by permission only; contact us if interested.

Monday, June 7, 2010

STATISTICAL METHODS IN NATURAL LANGUAGE PROCESSING (Host: Jason Eisner)

8:30-9:00 Continental Breakfast
9:00-9:10 Welcome (Sanjeev Khudanpur and Monique Folk)
9:10-10:20 Probabilities and Language Models (Jason Eisner)
10:40-12:00 Hidden Markov Models (Jason Eisner)
1:00-1:30 Computer Set-up Time
1:30-5:00 Laboratory: Competitive Grammar Writing (Jason Eisner and Nathaniel Filardo)

Lecture (Jason Eisner) Video: here

Tuesday, June 8, 2010

AUDITORY / SPEECH PERCEPTION (Host: Andreas Andreou)

8:30-9:00 Continental Breakfast
9:00-10:15 Speech Production and Perception (Andreas Andreou)
10:30-12:15 Audio and Speech Perception Laboratory (Nima Mesgarani)
1:15-2:30 Speaker and Language Identification Part I (Doug Reynolds, MITLL)
2:45-4:00 Speaker and Language Identification Part II (Doug Reynolds, MITLL)

Lecture (Andreas Andreou) Video: here
Lecture (Doug Reynolds) Video: here

Wednesday, June 09, 2010

AUTOMATIC SPEECH RECOGNITION (Host: Sanjeev Khudanpur)

8:30-9:00 Continental Breakfast
9:00-10:20 Overview of Speech Recognition Technology and Applications (Sanjeev Khudanpur)
10:40-12:00 Machine Recognition of Speech (Brian Kingsbury)
1:00-1:30 Computer Laboratory Setup (Tao Ma, MS State)
1:30-5:00 Speech Recognition Laboratory (Joseph Picone and Tao Ma)

Lecture (Sanjeev Khudanpur) Video: here
Lecture (Brian Kingsbury) Video: here

Thursday, June 10, 2010

COMPUTER VISION (Host: Jan Neumann)

8:30-9:00 Continental Breakfast
9:00-10:20 Object Recognition, Segmentation and Learning in Vision (Jana Kosecka)
10:40-12:00 Object Recognition, Segmentation and Learning in Vision (Jianbo Shi)
1:00-1:30 Computer Laboratory Setup (Gautam Singh, GMU)
1:30-5:00 Object Detection and Recognition Laboratory (Jana Kosecka)

Lecture (Jana Kosecka and Jianbo Shi) Video: here

Friday, June 11, 2010

WS10: SPATIAL AND TEMPORAL LOCALIZATION OF OBJECTS AND ACTIONS IN VIDEOS USING TEXT AND VIDEO ANALYSIS (Host: Jan Neumann)

8:30-9:00 Continental Breakfast
9:00-10:00 Motion Analysis and Representation in Vision (Yiannis Aloimonos)
10:15-11:15 Natural Language Processing for Video Analysis (Evelyne Tzoukermann)
11:30-12:30 Localization of Objects and Action in Video (Jan Neumann)
1:30-5:00 Object and Action Classification in Videos Using OpenCV (Jan Neumann)

Lecture (Yiannis Aloimonos, Evelyne Tzoukermann and Jan Neumann) Video: here

Monday, June 14, 2010

MACHINE LEARNING (Host: Damianos Karakos)

8:30-9:00 Continental Breakfast
9:00-10:20 Machine Learning - Finding Patterns in the World (Mark Dredze)
10:40-12:00 Domain Adaptation (Hal Daume III)
1:00-1:40 Domain Adaptation (cont.) (Hal Daume III)
2:00-2:30 Computer Set-up Time
2:30-5:00 Laboratory: Statistical Pattern Recognition (Damianos Karakos)

Lecture (Mark Dredze and Hal Daume III pt. 1) Video: here
Lecture (Hal Daume III pt. 2) Video: here

Tuesday, June 15, 2010

INFORMATION RETRIEVAL AND EXTRACTION (Host: David Yarowsky)

8:30-9:00 Continental Breakfast
9:00-10:20 Information Retrieval (James Mayfield)
10:40-12:00 Text Summarization (Ani Nenkova)
1:00-1:30 Computer Set-up Time
1:30-5:00 Information Extraction Laboratory (Radu Florian)

Lecture (James Mayfield and Ani Nenkova) Video: here

Wednesday, June 16, 2010

MACHINE TRANSLATION (Host: Chris Callison-Burch)

8:30-9:00 Continental Breakfast
9:00-10:20 Introduction to Machine Translation (Adam Lopez)
10:40-12:00 Model Estimation in Machine Translation (John DeNero)
1:00-1:30 Computer Set-up Time
1:30-5:00 MT Laboratory (John DeNero)

Lecture (Adam Lopez and John DeNero) Video: here

Thursday, June 17, 2010

WS10: MODELS OF SYNCHRONOUS GRAMMAR INDUCTION FOR SMT (host: Phil Blunsom)

8:30-9:00 Continental Breakfast
9:00-10:20 Lecture I (Adam Lopez)
10:40-12:00 Lecture II (Jordan Boyd-Graber)
1:00-1:30 Computer Set-up Time
1:30-5:00 Laboratory (Adam Lopez)

Lecture (Jordan Boyd-Graber and Adam Lopez) Video: here

Friday, June 18, 2010

WS10: SPEECH RECOGNITION WITH SEGMENTAL CONDITIONAL RANDOM FIELDS (Host: Geoff Zweig)

8:30-9:00 Continental Breakfast
9:00-10:20 Direct Models (Patrick Nguyen)
10:40-12:00 Segmental Conditional Random Fields for Speech Recognition (Patrick Nguyen) - SOLUTIONS
1:00-4:30 Laboratory - Working with SCARF (Patrick Nguyen)
4:30-5:00 Valedictory Social (Monique Folk)

Lecture (Patrick Nguyen) Video: here